在銀行買股票主要收取
- 經紀佣金 0.25% min $100
- 印花稅 0.001%
- 交易徵費 0.003%
投資者賠償徵費 (已廢除)- 交易費 0.005%
- 存入證券費用 每手$5 min $30
建議計法(每手基本支出若少於$40000的計法):
每手基本支出 x 每手股數
x (1.00009) + 130
建議計法(每手基本支出多於$40000的計法):
每手基本支出 x 每手股數
x
(1.00259) +30非買入收費
- 代收現金股息 0.5% min$30
- 存股票入銀行 $30一隻
- 提取 $3.5一手 min $30
- 存倉 $30一個月
賣出收費
- 經紀佣金 0.25% min $100
- 印花稅 0.001%
- 交易徵費 0.003%
- 交易費 0.005%
每手基本收入 x 每手股數
x (1-0.00009) - 100
建議計法(每手基本收入若多於$40000的計法):
每手基本收入 x 每手股數
x (1-0.00259) - 100
舉2個例子等大家易明d啦
重磅股-長江實業 (0001)
- 現價 129.900
- 每手基本支出 $129.9 x 1000 = $129900
- 經紀佣金 0.25% $129900 x 0.0025 = $324.75
- 印花稅 0.001% $129900 x 0.00001 = $1.299
- 交易徵費 0.003% $129900 x 0.00003 = $3.897
- 交易費 0.005% $129900 x 0.00005 = $6.495
- 存入證券費用 每手$5 min $30 =$30
total cost = $130266.4
建議計法(每手基本支出若大於$40000的計法):
$129900 x (1.00259) +30 = $130266.4
$129900 x (1.00259) +30 = $130266.4
蒙古能源 00276
現價 1.880
每手股數 1000
- 每手基本支出 $1.880 x 1000 = $1880
- 經紀佣金 0.25% $1.880 x 0.0025 = $100 (min)
- 印花稅 0.001% $1.880 x 0.00001 = $0
- 交易徵費 0.003% $1.880 x 0.00003 = $0
- 交易費 0.005% $1.880 x 0.00005 = $0
- 存入證券費用 每手$5 min $30 =$30
total cost = $2010.17
建議計法(每手基本支出若少於$40000的計法):
$1880 x (1.00009) + 100 +30 = $2010.17
由於經紀佣金和存入證券費用都有minimum charge
所以買細價股的手續費百分比會比重磅股為高
長江實業手續費百分比 = 0.282%
蒙古能源手續費百分比 = 6.9 %
所以買入細價股要有超過7%的升幅才賺(當你只買一手)
即是要由1.880 升至 2.01 才回本
不過股票存倉都是要錢的
每月港幣30元
一年$360
所以我建議大家如果諗住長渣,我建議你不要存倉
因為提取股票只需$3.5一手,所以你放屋企一個月已經抵番..
但你好可能會錯失散貨良機, 同埋你唔見左就一無所有
所以你若想高價放,放銀行吧
若想收股息,小心放在家吧
另外,在派息和沽貨亦要收手續費
代收現金股息 0.5% 長江派$500 ,銀行收你$30 ( min )
情境題考考大家有無聽書
我買左隻國泰航空 (0293)
現價18.680
每手股數:1000
2011年4月買 $18.680
一直放係銀行 放左12個月
其中派左3次息,每股每次派$0.2
2012年4月賣 $19.120
賺or蝕? 賺幾多蝕幾多??
計俾我睇...答案在下面
ans:
buying cost:$18.680 x1000 x (1.00009) + 100 +30 =$18811.68
股息:1000 x 0.2 x 3 - 3x30 (charge)=$510
存倉一年 = $360
net selling price:$19120 -19120 x 0.00009 -100= $19018.28
最後是
$ 18811.7+ 360 (pay)
$ 510 +19018.3(get)
net profit = $357
由於讀者osman的答案十分詳細,極具參考價值,所以以之作參考
但要提醒各位股息每次代收都要俾charge
現價 18.680
每手股數 1000
每手基本支出 $18.68 x 1000 = $18680
經紀佣金 0.25% x $18680 = $46.7=>min($100)
印花稅 0.001% x $18680 = $0.1868
交易徵費 0.003% x $18680 = $0.5604
交易費 0.005% x $18680 = $0.934
存入證券費用 每手$5 min $30 =$30
買入成本 = $18811.6812
現價 19.120
每手股數 1000
每手基本價值 $19.12 x 1000 = $19120
經紀佣金 0.25% x $19120 = $47.8 =>(min $100)
印花稅 0.001% x $19120 = $0.1912
交易徵費 0.003% x $19120 = $0.5736
交易費 0.005% x $19120 = $0.956
存倉費 $30 x 12月 = $360
賣出支出 = $461.7208
派息$0.2 x 1000股 x 3次 = $600
代收現金股息 0.5% x $600 = $3 =>min($30) x3 = $90
派息收入 = $600-90 = $510
總計 = 股票售值-買入成本-賣出成本+股息收入 = $19120-18811.6812-461.7208+510
= $356.6
此交易實賺$356.6
回報率為$356.6/$18811.6812 x 100%
= 1.90%
與股價正接相比 = $(19120+600-18680)/18680 x 100% = 5.567%
建議計法
買(-):18680 x 1.00009 + 130 = $18811.7
息(+): $200 x 3 -90 = $510
由於讀者osman的答案十分詳細,極具參考價值,所以以之作參考
但要提醒各位股息每次代收都要俾charge
現價 18.680
每手股數 1000
每手基本支出 $18.68 x 1000 = $18680
經紀佣金 0.25% x $18680 = $46.7=>min($100)
印花稅 0.001% x $18680 = $0.1868
交易徵費 0.003% x $18680 = $0.5604
交易費 0.005% x $18680 = $0.934
存入證券費用 每手$5 min $30 =$30
買入成本 = $18811.6812
現價 19.120
每手股數 1000
每手基本價值 $19.12 x 1000 = $19120
經紀佣金 0.25% x $19120 = $47.8 =>(min $100)
印花稅 0.001% x $19120 = $0.1912
交易徵費 0.003% x $19120 = $0.5736
交易費 0.005% x $19120 = $0.956
存倉費 $30 x 12月 = $360
賣出支出 = $461.7208
派息$0.2 x 1000股 x 3次 = $600
代收現金股息 0.5% x $600 = $3 =>min($30) x3 = $90
派息收入 = $600-90 = $510
總計 = 股票售值-買入成本-賣出成本+股息收入 = $19120-18811.6812-461.7208+510
= $356.6
此交易實賺$356.6
回報率為$356.6/$18811.6812 x 100%
= 1.90%
與股價正接相比 = $(19120+600-18680)/18680 x 100% = 5.567%
建議計法
買(-):18680 x 1.00009 + 130 = $18811.7
息(+): $200 x 3 -90 = $510
存(-) = $360
賣 (+):$19120 x (1-0.00009) - 100 = $19018.3
net: 19018.3 + 510 - 360 - 18811.7 =$356.6
大家唔知清楚未呢!有咩可以再問我:)賣 (+):$19120 x (1-0.00009) - 100 = $19018.3
net: 19018.3 + 510 - 360 - 18811.7 =$356.6
9 則留言:
現價 18.680
每手股數 1000
每手基本支出 $18.68 x 1000 = $18680
經紀佣金 0.25% x $18680 = $46.7=>min($100)
印花稅 0.001% x $18680 = $0.1868
交易徵費 0.003% x $18680 = $0.5604
交易費 0.005% x $18680 = $0.934
存入證券費用 每手$5 min $30 =$30
買入成本 = $18811.6812
現價 19.120
每手股數 1000
每手基本價值 $19.12 x 1000 = $19120
經紀佣金 0.25% x $19120 = $47.8 =>(min $100)
印花稅 0.001% x $19120 = $0.1912
交易徵費 0.003% x $19120 = $0.5736
交易費 0.005% x $19120 = $0.956
存倉費 $30 x 12月 = $360
賣出支出 = $461.7208
派息$0.2 x 1000股 x 3次 = $600
代收現金股息 0.5% x $600 = $3 =>min($30)
派息收入 = $600-30 = $570
總計 = 股票售值-買入成本-賣出成本+股息收入 = $19120-18811.6812-461.7208+570
= $416.598
此交易實賺$416.598
回報率為$416.598/$18811.6812 x 100%
= 2.215%
與股價正接相比 = $(19120+600-18680)/18680 x 100% = 5.567%
可見中間的支出占去交易的過半利潤
再次顥示細價股交易的支出比率甚高
Osman 計錯左少少丫..
[派息$0.2 x 1000股 x 3次 = $600
代收現金股息 0.5% x $600 = $3 =>min($30)
派息收入 = $600-30 = $570]
銀行系每次派息個時 ,逐次收"代收現金股息"
咁姐系個0.5%系每次計 每次最少$30
咁宜家派左息三次 每次要比min30
所以系$30 x 3 次 = $90
所以派息收入都= $600-$90= $510丫
澤澤淨系計 存倉費 既 ?
其餘個d賣出費用呢 ??
osman: 現價 19.120
每手股數 1000
每手基本價值 $19.12 x 1000 = $19120
經紀佣金 0.25% x $19120 = $47.8 =>(min $100)
印花稅 0.001% x $19120 = $0.1912
交易徵費 0.003% x $19120 = $0.5736
交易費 0.005% x $19120 = $0.956
存倉費 $30 x 12月 = $360
賣出支出 = $461.7208''
其實澤澤個建議計算方法真系幾好 ~
另外有一個提議 關於計賣出費用既經紀佣金既:
[ 經紀佣金 0.25% min $100 ]
咁姐系 ($100除以0.25%) = (amount of基本支出of交min.經紀佣金)
$100除以0.0025=$40,000
姐系
基本支出<$40,000 :經紀佣金=min100
計買入支出 就可以用 建議計法:
[$基本支出x(1.00008)+100 +30]
基本支出>或=40,000 ,
計買入支出 就可以用
建議計法:[$基本支出 x (1.00259)+30]
感謝你們的意見
其實e家好多投資者都用excel 黎計算
所以不用煩憂
但很感謝你們努力計我的題目
我已更改這個post了
多謝糾正
簡化版的方程式甚方便
很值得參考的一篇文章
超有用!
對於新手理解股票中既金錢去處極有幫助
超有用!
對於新手理解股票中既金錢去處極有幫助
印花稅係成交金額的0.1%**(以最接近的整數計算), 唔係0.001%, 而係 x 0.001,
即係 每$1000 成交金額收$1 (0.1%)(成交. 金額不足$1000 作$1000 計). 最低收費$1(不足$1 之印花稅作. $1 計)
發佈留言